وسیله شب شهادت امام موسی کاظم حرم مطهر رضوی

وسیله: شب شهادت امام موسی کاظم حرم مطهر رضوی مشهدمقدس خراسان رضوی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی نوبت عوض کردن زمین در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

نماگر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در آخر معاملات روز گذشته با رشد ۳۳ واحدی (معادل ۰۴ / ۰ درصد) در سطح ۹۵ هزار و ۱۳۶ واحد قرار گرفت. به این ترتیب با ثبت دهمین

نوبت عوض کردن زمین در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

نوبت عوض کردن زمین در بورس تهران

عبارات مهم : ایران

نماگر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در آخر معاملات روز گذشته با رشد ۳۳ واحدی (معادل ۰۴ / ۰ درصد) در سطح ۹۵ هزار و ۱۳۶ واحد قرار گرفت. به این ترتیب با ثبت دهمین افزایش متوالی شاخص سهام، روزهای سبز بورس دورقمی شد. معاملات این روزهای بازار سهام حکایت از چرخش نقدینگی در گروه های بورسی دارد.

دیروز نیز مجددا گروه های کالایی بازار شاهد ورود نقدینگی بورس بازان بودند. گروه هایی که پیش از این نیز با وجود عوامل بنیادی قوی، به علت هیجانات سیاسی مغفول مانده بودند. در شرایط فعلی ولی چشم انداز آتی قیمت نفت و همچنین فلزات در بازارهای جهانی در کنار مطلوبیت دلار ۴۲۰۰ تومانی جهت بعضی گروه های بورسی باعث شده است است تا بار دیگر توجه فعالان بازار به عوامل بنیادی شرکت های کالایی بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران جلب شود. استمرار این امر می تواند روند صعودی شاخص سهام را به دنبال داشته باشد.

نوبت عوض کردن زمین در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

بازگشت نگاه بنیادی به بازار

بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در حالی روز گذشته به مسیر صعودی خود ادامه داد که همچنان شاهد چرخش نقدینگی در میان صنایع بورسی هستیم. پیش از این نیز کوچ نقدینگی به گروه های مرتبط با بازار مسکن همچون انبوه سازی ها و سیمانی ها باعث برگشت شاخص این گروه ها از کف ۵ ساله شده است بود. علی رغم روزهای گذشته ولی این بار نمادهایی از میان کالایی ها مورد استقبال معامله گران قرار گرفتند. به نظر می رسد آرامش نسبی در فضای سیاسی کشور باعث بازگشت توجه فعالان بازار به عوامل بنیادی اطراف این سهام شده است است.

نماگر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در آخر معاملات روز گذشته با رشد ۳۳ واحدی (معادل ۰۴ / ۰ درصد) در سطح ۹۵ هزار و ۱۳۶ واحد قرار گرفت. به این ترتیب با ثبت دهمین

توجه به عوامل بنیادی در ابتدای امسال نیز مشاهده می شد. در ادامه ولی شرایط سیاسی کشور و نزدیک شدن به وقت اظهارنظر ترامپ درخصوص برجام، فشار سنگینی بر قیمت سهام مربوطه وارد کرد. به این ترتیب عامل سیاسی مانع از عرض اندام نقدینگی در سهام کامودیتی محور شد. حال ولی به نظر می رسد بعد از اعلام نهایی تصمیم ترامپ مبنی بر خروج آمریکا از قطعنامه برجام، نشانه هایی از اوضاع بنیادی شرکت ها مورد توجه معامله گران قرار گرفته هست. این شرایط طبیعتا می تواند به رشد قیمتی سهام منتهی شود. به عبارت دیگر، در گذشته چاشنی هیجانات سیاسی مانع توجه سرمایه گذاران به پتانسیل های بنیادی سهام کالایی شده است بود. در این میان بررسی اوضاع مولفه های اثرگذار بر سهام کالایی همچون دلار، نفت و قیمت فلزات رنگین در بازارهای جهانی خالی از لطف نیست.

توجه بورس بازان به قیمت دلار

نرخ دلار همواره یکی از عوامل حمایتی از سهام به شمار می رود. هر چند در ابتدای سال جاری، سیاست گذار جهت کنترل نوسان ارزی، در تصمیمی خلق الساعه، قیمت دلار را ۴۲۰۰ تومان اعلام کرد.صرف نظر از عدم کارآیی چنین سیاست هایی باید توجه داشت، قیمت دلار ۴۲۰۰ تومانی نیز جهت جذابیت سهام بعضی گروه ها کافی به نظر می رسد. در این میان باید توجه داشت در حال حاضر این سیاست ارزی مورد تایید بسیاری از کارشناسان و صاحب نظران اقتصادی نیست و به احتمال زیاد پایدار نخواهد بود. در سال های گذشته نیز شاهد به کارگیری ابزارهای پولی این چنینی از سوی سیاست گذار جهت کنترل تلاطم های ارزی بودیم ولی این روند مدت زیادی پایدار نبوده هست. در صورت حرکت قیمت دلار در مسیر صحیح خود که بازبینی سیاست گذار را می طلبد، این عامل از اوضاع صنایع کالایی حمایت خواهد کرد. در نتیجه این امر، سهامداران طبیعتا شاهد استمرار رشد شاخص سهام خواهند بود.

در انتظار بازگشایی بازارهای جهانی

نوبت عوض کردن زمین در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

همان طور که در گزارش های پیشین «دنیای اقتصاد» به دفعات اشاره شده است هست، قیمت کالاها در بازارهای جهانی در تعیین اوضاع آتی صنایع کالایی بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران اثرگذار هست. در شرایط کنونی قیمت فلزات در بازارهای جهانی در سطوح مطلوبی قرار دارد. همچنین روز گذشته مذاکرات اقتصادی چین و آمریکا بر سر کم کردن تراز تجاری ۳۵۰ میلیارد دلاری با صدور یک بیانیه به کار خود آخر داد و دو طرف ضمن رضایت از مذاکره، اعلام کردند که جنگ تجاری منتفی هست. به علاوه چین اعلام کرد حجم خرید کامودیتی از آمریکا را زیاد کردن خواهد داد. به این ترتیب به نظر می رسد با کم کردن تنش، امروز با بازگشایی بازارهای جهانی شاهد فضای مطلوبی در بازارهای جهانی باشیم.

روند قیمت نفت و صنایع بورسی

نفت برنت روز پنج شنبه جهت نخستین بار از سال ۲۰۱۴ جهت ساعاتی در قیمت های بیش از ۸۰ دلار معامله شد. هر چند در ادامه معاملات قیمت تا حدودی تعدیل شد، ولی روز جمعه بار دیگر تا سطوح نزدیک به مرز ۸۰ دلار نوساناتی را ثبت کرد. قیمت نفت خام آمریکا نیز در این روز در بازه ۷۱ تا ۷۲ دلار معامله شد. در این خصوص به اعتقاد کارشناسان نفتی، احتمال کم کردن عرضه کشور عزیزمان ایران به دنبال خروج ترامپ از برجام و استمرار افت تولید ونزوئلا، در کنار گزارش آژانس بین المللی انرژی که خبر از افت ذخایر انبارهای نفتی به کمتر از میانگین ۵ساله می داد، نگرانی از آینده بازار را زیاد کردن داده است و همین امر باعث شدت گرفتن روند صعودی قیمت نفت خام شده است است.

نماگر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در آخر معاملات روز گذشته با رشد ۳۳ واحدی (معادل ۰۴ / ۰ درصد) در سطح ۹۵ هزار و ۱۳۶ واحد قرار گرفت. به این ترتیب با ثبت دهمین

مورگان استنلی نیز آینده نگری می کند قیمت نفت برنت تا سال ۲۰۲۰ به ۹۰ دلار در هر بشکه زیاد کردن یابد. پیش از این نیز سایت تحلیلی«دنیای بورس» در گزارشی با عنوان «بهار رویایی جهت پالایشی ها» تاکید کرد با در نظر گرفتن قیمت ۴۲۰۰ تومان جهت دلار تا آخر بهار و میانگین قیمت نفت ۶۰ دلاری، انتظار رشد حدود ۶۰ درصدی کرک اسپرد ریالی جهت شرکت های پالایشی تا آخر سال وجود دارد. در عین حال رشد قیمتی طلای سیاه در روند قیمتی متانول نیز اثرگذار هست. باید توجه داشت در وهله نخست، قیمت نفت به عنوان بازار پایه بخش انرژی، نقشی تعیین کننده در قیمت سایر محصولات این بخش و نیز در زنجیره ارزی این محصولات دارد. در عین حال قیمت بالای نفت باعث می شود تا قیمت نفتا به عنوان ماده اولیه تولیدات الفین و پلی الفین ها زیاد کردن یابد. رشد قیمتی نفتا نیز با کم کردن حاشیه سود این واحدها، احتمال رشد قیمت محصولات پلیمری را زیاد کردن می دهد.

روزهای پرترافیک کدال

نوبت عوض کردن زمین در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

از هفته گذشته، سامانه کدال شاهد انتشار عملکرد سال مالی گذشته شرکت های سهامی هست. این روند طی روزهای اخیر شدت بیشتری گرفته هست. همچنین انتظار می رود در روزهای آتی گزارش عملکرد اردیبهشت ماه شرکت ها نیز روانه سامانه کدال شود. این عنوان طبیعتا می تواند در روند آینده قیمت سهام اثرگذار باشد. این گزارش ها از آنجا جهت سرمایه گذاران و فعالان بازار از اهمیت برخوردار است که حاوی نکات مهمی از عملکرد شرکت ها هست. به عبارتی دیگر، در گزارش های عملکرد سال مالی گذشته شرکت های بورسی، درآمد عملیاتی سال گذشته مشاهده می شود. آماری که می تواند مبنای تحلیل میزان سوددهی شرکت ها در امسال باشد.

مروری بر معاملات روز گذشته

روز گذشته بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران با ثبت رشد ۰۴ / ۰ درصدی، در سطح ۹۵ هزار و ۱۳۶ واحدی قرار گرفت. شاخص کل هم وزن (با اثرگذاری یکسان نمادها) نیز دیروز رشد ۴ / ۰ درصدی را تجربه کرد. ارزش معاملات خرد در این روز در سطح ۱۳۰ میلیارد تومان قرار گرفت. در ساعات ابتدایی روز گذشته، پالایشی ها به دنبال رشد تقاضای معامله گران در محدوده مثبت قیمتی قرار گرفتند. در میانه بازار ولی فشار فروش ایجاد شده است در این گروه مانع از استمرار رشد قیمتی پالایشی ها شد. رصد معاملات دیروز بازار سهام نیز حاکی از اثرگذاری منفی «شپنا» بر نماگر مهم بورس دارد. نمادهای زیرمجموعه گروه انبوه سازی، روز گذشته نیز با استقبال معامله گران همراه شد و حدود ۹۰ درصد از این نمادها در مسیر رشد قیمتی قرار گرفتند و بعضی از این نمادها نیز با صف خرید به معاملات روزانه خود آخر دادند.

در گروه فلزات اساسی نیز سهام شرکت فولاد مبارکه در صدر نمادهای اثرگذار بر رشد شاخص قرار گرفت. در این میان با وجود اینکه انتظار می رود در معاملات آتی محصولات فولاد مبارکه در بورس کالا به علت افت قیمت ورق HRC در منطقه CIS شاهد افت قیمت پایه باشیم، ولی همچنان انتظار می رود این عرضه احتمالی با تقاضای قابل توجه معامله همراه و رشد قیمتی نسبت به قیمت پایه را شاهد باشد. در مجموع، بررسی روند صنایع بورسی در روز گذشته نشان می دهد از ۳۸ صنعت مورد بررسی، شاخص ۱۸ صنعت با رشد همراه شد و ۱۶ صنعت نیز معاملات روزانه خود را با افت پشت سر گذاشتند (شاخص ۴ صنعت عوض کردن نکرده ماند). بیشترین بازدهی های دیروز بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران از آن صنایع کوچک بورسی شد؛ به طوری که گروه استخراج زغال سنگ، محصولات چوبی و محصولات کاغذی در صدر پربازده ترین صنایع روز یکشنبه بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران قرار گرفتند.

همچنین روز گذشته خالص عوض کردن مالکیت میان بازیگران مهم بازار، به نام سهامداران حقوقی بازار رقم خورد. به این ترتیب دیروز حدود ۲۵ میلیون سهم به ارزش ۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان از سبد سهام معامله گران حقیقی به پرتفوی حقوقی ها انتقال یافته شد. بیشترین میزان خالص خرید معامله گران حقوقی به نماد معاملاتی پالایش نفت اصفهان تخصیص داده شده است داشت. به این ترتیب دیروز حدود ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار سهم «شپنا» به ارزش ۲ میلیارد تومان به پرتفوی حقوقی ها انتقال یافته شد. بعد از آن نیز بیشترین خالص خرید حقوقی ها در نماد معاملاتی شرکت پالایش نفت پایتخت کشور عزیزمان ایران شکل گرفت. به طوری که خالص خرید حقوقی ها در نماد «شتران» به حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار سهم به ارزش یک میلیارد تومان رسید.

در آن سوی بازار نیز بیشترین تحرک حقیقی ها در نماد معاملاتی شرکت های فولاد مبارکه اصفهان، لبنیات پاک و تولیدی چدن سازان دیده شد.در میان صنایع ۳۸ گانه بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران نیز زیاد معاملات معامله گران حقوقی بازار روی نمادهای پالایشی، بانکی و معدنی متمرکز بود. به این ترتیب دیروز خالص عوض کردن مالکیت پالایشی ها ۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان و به نفع معامله گران حقوقی بازار رقم خورد. در آن سوی بازار ولی بیشترین نگاه حقیقی ها به گروه فلزات اساسی جلب شد و خالص عوض کردن مالکیت ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومانی را رقم زد.

دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: ایران | بازار | روز گذشته | اخبار اقتصادی و بازرگانی

نوبت عوض کردن زمین در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

نوبت عوض کردن زمین در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog