وسیله شب شهادت امام موسی کاظم حرم مطهر رضوی

وسیله: شب شهادت امام موسی کاظم حرم مطهر رضوی مشهدمقدس خراسان رضوی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی احضار مدیر کل روابط عمومی صدا و سیما به دادسرا در پی پخش اعترافات «مائده هژبری»

شنیده‌های خبرنگار «ایران» حاکی از آن است که مدیر روابط عمومی صدا و سیما در ارتباط با همین عنوان صبح دیروز به دادسرای فرهنگ و رسانه احضار شده است است.

احضار مدیر کل روابط عمومی صدا و سیما به دادسرا در پی پخش اعترافات «مائده هژبری»

احضار مدیر کل روابط عمومی صدا و سیما به دادسرا در پی پخش اعترافات «مائده هژبری»

عبارات مهم : ایران

شنیده های خبرنگار «ایران» حاکی از آن است که مدیر روابط عمومی صدا و سیما در ارتباط با همین عنوان صبح دیروز به دادسرای فرهنگ و رسانه احضار شده است است.

پاسخ های صداوسیما به انتقادها از پخش مستند «بیراهه» و آنچه اعتراف یک دختر 17 ساله خوانده شد، نه تنها افکار عمومی و کارشناسان و رسانه ها را قانع نکرده که به ابهامات هم افزوده است.

احضار مدیر کل روابط عمومی صدا و سیما به دادسرا در پی پخش اعترافات «مائده هژبری»

بخصوص که ادعاهای مدیر روابط عمومی این شرکت درخصوص مجوز قضایی جهت پخش اعتراف مائده هژبری هم با تکذیب بعضی منابع آگاه قضایی روبه رو شده است است.

روز گذشته یک منبع آگاه قضایی در گفت وگو با «ایران»، ضمن تکذیب ادعای رنجبران بعضی زوایای پشت پرده این ماجرا را روایت کرد. این منبع آگاه ادعای رنجبران مبنی بر درخواست مقام قضایی جهت پخش این اعتراف ها را کذب محض دانست و از او خواست جهت اثبات ادعایش، یک نسخه از سند درخواست دستگاه قضایی از وی را به قوه قضائیه ارسال کرده و یک نسخه را نیز در اختیار رسانه ها قرار دهد.

شنیده‌های خبرنگار «ایران» حاکی از آن است که مدیر روابط عمومی صدا و سیما در ارتباط با همین عنوان صبح دیروز به دادسرای فرهنگ و رسانه احضار شده است است.

وی همچنین درخصوص شایعات راجع به بازداشت مائده هژبری به «ایران» گفت که: «خانم م. ﻫ یک شب هم در بازداشت نبوده است.» بر اساس گفته های وی، مائده هژبری صبح روز شنبه 29 اردیبهشت ماه یعنی حدود سه هفته پیش از سوی پلیس فتا دستگیر می شود؛ ولی بعدازظهر همان روز پلیس با این استدلال که «وی هنوز به 18 سال نرسیده است»، او را به دادسرای اطفال می فرستد و فرد یاد شده است همان روز با قرار کفالت آزاد می شود.

این مقام مطلع با تأکید بر اینکه «رسیدگی به این پرونده هنوز به آخر نرسیده و همچنان ادامه دارد» بیان کرد که اصلاً اعترافی از این زن گرفته نشده و اظهاراتی که از سوی او مطرح شده، تنها اظهار پشیمانی از اقداماتش بوده است که از سوی سیما به عنوان اعتراف پخش شده است است.

توضیحات این منبع آگاه در قوه قضائیه ابعاد تازه ای به عنوان مستند جنجالی صدا و سیما داد؛ مستندی تحت عنوان «بیراهه» که در آن اعترافات مائده هژبری دختر 17 ساله ای که فیلم رقصش را در اینستاگرام منتشر کرده بود، به روی آنتن رفت و بلافاصله موجی از اعتراض های داخلی و خارجی را به وجود آورد.

احضار مدیر کل روابط عمومی صدا و سیما به دادسرا در پی پخش اعترافات «مائده هژبری»

تنها مقام صدا و سیما که در مقام پاسخ به این انتقادها برآمد، محمدحسین رنجبران مدیرکل روابط عمومی رسانه ملی بود که ضمن دفاع از عملکرد شرکت متبوعش، توپ را به زمین دستگاه قضایی انداخت و با بیان اینکه «بیراهه» محصول معاونت اجتماعی نیروی انتظامی بوده هست، عنوان کرد: «براساس صحبتی که امروز (سه شنبه 19 تیر) با مسئولان ناجا داشتم، جهت این افراد حکم قضایی صادر شده است بوده و حتی مقام قضایی درخواست کرده بود تا عنوان این افراد حتماً رسانه ای شود.» رنجبران در ادامه دفاعیاتش نه تنها پخش چنین برنامه هایی را درخواست مردم دانست بلکه وعده داد: «مستندهای فراوانی در آینده روی آنتن خواهد رفت.»

اگرچه مدیرکل روابط عمومی رسانه ملی اصرار زیادی داشت که مردم از ما «بیراهه» خواستند؛ ولی پیوستن صورت ها و جراید اصولگرا به معترضین برنامه اخیر صدا و سیما همچنین توضیحاتی که بعضی مقام های قضایی مطرح کردند، حکایت از این دارد که صدا و سیما خود به «بیراهه» رفته هست؛ چنانکه رسانه ملی دیروز ناچار شد سخنان یک منبع آگاه قضایی راجع به ادعای مطرح شده است از سوی رنجبران را روی آنتن بفرستد که: «قاضی پرونده از پلیس فتا و معاونت اجتماعی ناجا خواسته بود پیش از پخش این اعترافات حتماً شرح آن به اطلاع قاضی برسد که بدون توجه به نظر قاضی این اعترافات در این مجموعه مستند پخش شده است است.» یک منبع مطلع قضایی دیگر به ایسنا خبر داد: «پخش این مستند با هماهنگی دستگاه قضایی نبوده است و دستگاه قضایی اوایل هفته آینده در این زمینه اطلاع رسانی مورد نیاز را خواهد کرد.»

شنیده‌های خبرنگار «ایران» حاکی از آن است که مدیر روابط عمومی صدا و سیما در ارتباط با همین عنوان صبح دیروز به دادسرای فرهنگ و رسانه احضار شده است است.

در این میان تنها کسی که می توانست در این باره توضیح دهد، خود رنجبران بود ولی او و دفترش تماس های روزنامه «ایران» را بی پاسخ گذاشت. بخصوص که شنیده های خبرنگار «ایران» حاکی از آن است که مدیر روابط عمومی صدا و سیما در ارتباط با همین عنوان صبح دیروز به دادسرای فرهنگ و رسانه احضار شده است است.

شکایت از صدا وسیما و بررسی قصور ناجا و پلیس فتا

اما این تمام ماجرای دیروز نبود؛ در شرایطی که صدا و سیما درگیر پاسخ یافتن جهت این سؤال مقام های قضایی بود که بر اساس کدام دستور اعتراف دختر 17 ساله را پخش کرده، حسام الدین آشنا مشاور مدیر جمهوری و شماری از نمایندگان مجلس از جمله اعضای ناظر مجلس در شورای نظارت بر صدا وسیما، از برخورد با مسببان و مقصران برنامه ساز در صدا وسیما خبر دادند. در همین رابطه حسام الدین آشنا از ورود شورای نظارت بر صدا وسیما درخصوص مستند پخش شده است از دختران نوجوان خبر داد و گفت: بزودی این مسأله در جلسه هیأت نظارت بر صدا و سیما مطرح و مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

احضار مدیر کل روابط عمومی صدا و سیما به دادسرا در پی پخش اعترافات «مائده هژبری»

غلامرضا کاتب یکی از اعضای ناظر مجلس در شورای نظارت بر صدا وسیما نیز با «غیرقانونی» و «غیراخلاقی» دانستن مستند صدا وسیما خبر داد: «شکایت های متعددی به وسیله انجمن حمایت از کودکان و گروه های اجتماعی گوناگون از صدا وسیما به شورا رسیده است که در نوبت پیگیری است.» به گزارش ایسنا، وی همچنین تأکید کرد:«در نشست شورای نظارت بر صدا وسیما حتماً به قصور نیروی انتظامی و اشتباه پلیس فتا به علت در اختیار گذاشتن شرح اعترافات (م. ﻫ) پیگیری خواهد شد.» آیا که به گفته وی، «بازجویی های ناجا اگر محرمانه باشد، نباید در اختیار صدا وسیما قرار می گرفت.» سیداحسان قاضی زاده، دیگر عضو هیأت نظارت بر صدا وسیما نیز از شاکیان برنامه های صدا وسیما خواست شکایت خود از رسانه ملی را به شورای نظارت اعلام کنند. او با اشاره به استدلال صدا وسیما مبنی بر سفارشی بودن برنامه، تأکید کرد توصیه به رسانه ملی به هیچ عنوان نافی مسئولیت صدا وسیما نیست و چه بسا دقت بیشتری می طلبید.

علی مطهری، نایب مدیر مجلس شورای اسلامی هم پخش اعترافات یک دختر نوجوان در صدا وسیما بدون دریافت حکم از دادگاه صالح و بدون اجازه متهم را مصداق ارتکاب جرم از سوی این شرکت بیان کرد و گفت:«کسانی که در این ماجرا حق ارزش ضایع شده است هست، می توانند از طریق شورای نظارت بر شرکت صدا وسیما شکایت کنند تا بر اساس ماده واحده مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام به آنها وقت داده شود تا دو برابر زمانی که به ضرر آنها صحبت شده است هست، از خود دفاع کنند.» نایب مدیر مجلس در عین حال یادآور شد: «البته صدا وسیما ید طولایی در این رویه دارد. پخش صحنه هایی از زندگی شخصی مرحوم سیدامامی فعال محیط زیست که متهم به جاسوسی بود یا پخش دادگاه های معترضان انتخابات سال ۸۸ در حالی که هنوز اتهام آنها ثابت نشده بود، مشتی از خروار است.»

واکنش دولت به رد پای یک سناریو

سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نخستین فرد از کابینه بود که به پخش اعترافات دختر 17 ساله تصویر العمل نشان داد و در توئیتر خود با یادآوری این توصیه که «پخش اعترافات در تلویزیون نیازمند مقررات تقنینی است»، تأکید کرد: «سلیقه یک قاضی یا مجری پخش نباید معیار باشد.» به اعتقاد او «اتفاقات مکرر، نیاز به قانون را جدی تر می کند.»

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ولی از زاویه ای دیگر به این عنوان نگریست و در گفت وگوی تلفنی با یک برنامه رادیویی، مطرح شدن شایعه فیلتر اینستاگرام و پیش کشیدن عنوان دختر نوجوان را حاصل تصمیم «اتاق فکر»هایی دانست که منافع ارزش از عنوان ‎«شفاف سازی ارزی» به خطر افتاده هست. او با تأکید بر اینکه «به نظرم این زمزمه های اخیر یک بحث انحرافی جهت منحرف کردن افکار عمومی از عنوان براق سازی بود» در عین حال گفت که منظورش این نیست صدا وسیما یا مسئولی که در این رابطه مصاحبه کرده هست، اتاق فکر هستند. به اعتقاد وی، «وقتی فضای کشور روی مطالبه براق گرایی قرار گرفته تا وظیفه ارزهایی که گرفته شده است مشخص شود، یک باره خانمی تبدیل به سوژه خبری بزرگی می شود که کل دنیا شروع به صحبت کردن راجع به او می کنند که به نظر من طبیعی نیست.»

اعتراض کیهان به تدوینِ اعتراف ها!

هر چند تصویر العمل دولتمردان، اصلاح طلبان و اعتدالگرایان و حتی شماری از روحانیون در مذمت پخش اعتراف تلویزیونی یک دختر 17 ساله خیلی دور از انتظار نبود، ولی کمتر کسی انتظار داشت دو روزنامه «کیهان» و «جوان» یا اعضای مجلس خبرگان رهبری به این عنوان اعتراض علنی داشته باشند؛ هر چند اعتراض ارزش جنسی دیگر داشت!

چنانکه روزنامه کیهان در سرمقاله خود به قلم جعفر بلوری، نوشت:«صدا وسیما با آن عریضی و طویلی به قول رهبر انقلاب که خطاب به کارکنان قوه قضائیه فرمودند باید در حوزه رسانه هنرمندانه فعالیت کند، در این مستند، غیرهنرمندانه وارد شد و بدسلیقگی کرد.» به نوشته این روزنامه «انتخاب آن قسمت از صحبت های دختر نوجوان که گریه کنان ابراز پشیمانی می کند جهت مستند، دل هر انسانی را می رنجاند و همین حس گاهی، جهت کشف شدن سر و کله کفتارهای سیاسی که نه انسانیت سرشان می شود نه حقوق زن و دختر می فهمند کافی است.»

روزنامه «جوان» نیز به قلم «عبدالله گنجی» با انتقاد از پخش این مستند، نوشت: «به نظر می رسد باید دستگاه قضا مرحله ای پیش از مرحله قضایی- امنیتی جهت پرسشها اجتماعی لحاظ کند و خط حایل بین برخورد قضایی تا تذکر و تعهد و ارشاد را ایجاد نماید تا جهت اجتماع برخورد های قهری بعدی اقناع پذیر شود. پخش اعتراف در اوج واقعیت هم جهت طبقه میانگین و جامعه تحصیلکرده ما نتیجه ای نخواهد داشت بلکه دشمن های که تحقیر فرزندان ما را در آلوده شدن می پسندند، همین جا به میدان خواهند آمد و فریاد کرامت و حرمت انسان را سر خواهند داد و اصل و فرع مسأله را جابه جا خواهند کرد و عجیب است که تکرار این تجربه ما را به خود نمی آورد. بهتر است اگر شاخ ها را نمی توانیم بشکنیم لااقل تیزتر نکنیم و در دل جامعه خود فرو ننشانیم.»

صدا وسیما روی صندلی داغ

بعید است بحث ها بر سر پخش اعترافات تلویزیونی مائده هژبری در یکی دو روز آینده فروکش کند، ولی خیلی بعید نیست که صدا وسیما باز هم تمام انتقادات را از یک گوش گرفته، از گوش دیگر رد کند.

درست است مباحثی نظیر اینکه آیا صدا وسیما به دستور مقام قضایی این برنامه را روی آنتن فرستاده یا فقط قصد «خوش خدمتی» جهت دیگرانی خارج از مجموعه رسانه ملی داشته که دنبال تحدید اینترنت هستند، حائز اهمیت است ولی آنچه از «قصور ها»، «تقصیرها»، «سفارش ها» ،«کج سلیقگی ها» و حتی «غرض ورزی» ها حیاتی تر هست، غفلت رسانه ای که پسوند «ملی» دارد، از شرایط خاص کشور است.

آیا صدا وسیما و مسئولان آن می توانند ادعا کنند در جریان اعتراض های پراکنده یکی دو ماه گذشته در پایتخت کشور عزیزمان ایران و شماری از شهرها بر سر مسائلی مانند «آب» یا یک تقسیمات راحت کشوری در یک شهر نیستند؛ یا از نارضایتی هایی که دی ماه گذشته به کف خیابان کشیده شد، خبر ندارند؛ یا اساساً به موضوعی که شبانه روز از آن سخن می گویند یعنی تلاش بعضی کشورهای منطقه ای و فرامنطقه ای جهت بحران آفرینی در داخل کشور اعتقادی ندارد.

همین سه ماه پیش بود که عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور بعد از تحقیقات جامع میدانی و بررسی گزارش نهادهای اطلاعاتی، امنیتی و انتظامی از اعتراض های دی ماه سال گذشته، هشدار داد نارضایتی های انباشته در لایه های متفاوت جامعه و عوض کردن سبک زندگی جوانان و مطالبات مردم واقعیت هایی است که نادیده گرفتن آن می تواند به بحران هایی عمیق تر و گسترده از آنچه هفت ماه پیش رخ داد، بینجامد.

حال با این اوصاف و با تلاش بعضی کشورهای منطقه ای و فرامنطقه ای جهت تعمیق شکاف ها و نهادینه کردن نارضایتی در کنار دور تازه تحرکات جهت تنش آفرینی در اقتصاد کشور و معیشت مردم و به خیال خود فلج کردن ایران، شعبده بازی هایی همانند مستند «بیراهه» چه سودی جهت کشور و مردم داشته است؟

همین دو روز پیش بود که خبرگزاری تسنیم اذعان کرد بعد از مسدود کردن تلگرامی که حداقل 40 میلیون نفر در آن عضویت داشتند، تنها حدود 10 درصد دیگر از این شبکه اجتماعی مغضوب استفاده نمی کنند؛ به عبارت راحت تر تصمیمی اتخاذ شده است که حداقل 36 میلیون نفر با آن مخالفند و در برابر آن مقاومت نشان داده اند. درست در چنین شرایطی است که عنوان می شود نه تنها درخواست برطرف فیلتر توئیتر بایگانی شده است بلکه اینستاگرام هم زیر تیغ فیلتر واقع شده است است و «شاخ» های آن احضار می شود و صدا و سیما هم جهت آنکه به تعبیری «زهر چشم» بگیرد، دختر 17 ساله ای را جلوی دوربین می نشاند که ابراز ندامت کند. روز گذشته محمود صادقی نماینده پایتخت کشور عزیزمان ایران در گفت وگو با «ایران» عنوان کرد:«به نظر می رسد به صورت سیستماتیکی داریم جامعه را عصبانی و مأیوس می کنیم» و حال سؤال اینجاست سهم صدا وسیما از این «ناراضی سازی» چیست؟

سرخط

محمدرضا عارف مدیر فراکسیون امید: این کار صدا و سیما نهایت بی تدبیری بود و این عنوان در شورای عالی امنیت ملی مطرح خواهد شد.

سارا باقری وکیل انجمن حمایت از حقوق کودکان: انجمن حمایت از حقوق کودکان به دنبال نمایش اعترافات دختری ۱۷ ساله از صدا و سیما اعتراض کتبی خود را به شورای نظارت بر صدا و سیما تقدیم کرده و درصدد است از طریق دادسرای رسانه پیگیری های قضایی را انجام دهد.

سیدهاشم بطحایی گلپایگانی عضو مجلس خبرگان رهبری: جهت ترویج فرهنگ دینی ستارالعیوب بودن خداوند را نیز درنظر بگیریم. کار صدا و سیما در پخش مستند «بیراهه» از نظر اخلاقی کار درستی نبود. ما در کشور پرسشها و بحث های مهم تری داریم که رسانه ملی می تواند به آنها بپردازد.

محمدعلی وکیلی، عضو هیأت رئیسه مجلس: من در عجبم از اینکه همواره در وقت بحران اعتماد مردم به جای اینکه آبی بر آتش بپاشیم، بنزین بر آتش بی اعتمادی می ریزیم و کار اخیر صدا و سیما در پخش اعترافات تلویزیونی یک دختر جوان مصداق بنزین ریختن بر آتشی است که در جامعه شعله ور شده است است.

پروانه سلحشوری، مدیر فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی: در جایی که نیاز به برخورد جدی با اخلالگران اقتصادی و مفسدان اقتصادی است تا مردم قدری التیام پیدا کنند، شاهد اعتراف گیری از دختر فرزند نوجوانی هستیم که حتی اعتراض بعضی علما را در پی داشته است.

نعمت احمدی وکیل دادگستری: طبق ماده ۹۶ قانون آیین دادرسی کیفری این روش اعتراف گیری ممنوع بوده و خلاف قانون است.

هوشنگ پوربابایی، وکیل دادگستری: اگر مقام قضایی دستور انتشار چنین تصویری را داده باید مجوز قانونی آن بررسی شود.

واژه های کلیدی: ایران | مستند | اعتراف | رسانه ای | رسانه ها | اعترافات | صداوسیما | اعتراف ها | رسانه ملی | صدا وسیما | روابط عمومی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog