وسیله شب شهادت امام موسی کاظم حرم مطهر رضوی

وسیله: شب شهادت امام موسی کاظم حرم مطهر رضوی مشهدمقدس خراسان رضوی

گت بلاگز اقتصادی ورشکستگی و تعطیلی،آفت واحدهای جواهرسازی ، کارگاه‌های طلا سازی،آوازی که از دور خوش است

صنعت طلا و جواهر یکی از ظرفیت های پولساز و اشتغالزا است که به علت مدیریت ناصحیح و بی برنامگی در طول سنوات گذشته،این حوزه با پرسشها بسیار عدیده ای مواجه شده

ورشکستگی و تعطیلی،آفت واحدهای جواهرسازی ، کارگاه‌های طلا سازی،آوازی که از دور خوش است

به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، صنعت طلا و جواهرسازی یکی از فعالیت های پولساز و درآمدزا محسوب می شود که در دو بُعد داخلی و خارجی، می تواند ضامن حصول توفیقات و موفقیت های اقتصادی متنوع و متعددی باشد.
البته دستیابی به موفقیت در سایه فعالیت های مرتبط با این صنعت (طلا و جواهر سازی) مستلزم برنامه ریزی های هدفمند، اصولی و کارشناسانه است.

عبارات مهم : بازار

امری که متأسفانه در طول سالیان گذشته، کمتر شاهد آن بوده ایم و این ذهنیت زمانی پر رنگ تر می شود که بر اساس گزارشات موجود، تنها در طول دو سال گذشته، قریب به 4 هزار و 200 واحد کارگاهی طلا و جواهر سازی با ورشکستگی و تعطیلی مواجه شده است اند.
در نقطه مقابل، شاهد توفیقات کشورهایی هستیم که تا چند سال یا چند دهه پیش، نام و آوازه چندانی در این عرصه نداشتند و حتی کشور کشور عزیزمان ایران در صنعت مذکور، پیش روتر و پیشگام تر از آنها به نظر می رسید، ولی بی برنامگی، آینده ناخوشایندی را جهت این صنعت پولساز رقم زده و در صورت استمرار اوضاع موجود، بازگشت و اصلاح اوضاع بُغرَنجِ موجود، به مراتب دشوارتر و پیچیده تر خواهد شد.
سعید حکیمیان، یکی از فعالان حوزه طلا و جواهر سازی در شهر کرج، در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی، با اشاره به رکود عمیق و غیر قابل تحمل حاکم در بازار طلا و جواهر، اظهار داشت: با کم کردن قدرت خرید مردم، رونق و شکوفایی این صنعت نیز تحت الشعاع قرار می گیرد و در عرصه ای که بعضی از آن به عنوان بازاری تشریفاتی و تجملاتی یاد می کنند، نمود این رکود زیاد از بخش های دیگر احساس خواهد شد.
وی افزود: در شرایطی که بسیاری از مردم، توان خرید محصولات و اقلام مواد غذایی مورد دلخواه خویش را ندارند، انتظار خرید طلا و جواهر تا حدودی آرمانی و رویایی به نظر می رسد.
حیکیمیان عنوان کرد: در طول سالیان نه چندان دور گذشته، شاهد تقاضای بسیار بالایی در سطح بازار بودیم و شرایط بگونه ای بود که در بعضی مقاطع، فعالیت شبانه روزی ما نیز، جوابگوی تأمین تقاضا نبود، ولی متأسفانه در سالیان اخیر، چنان رکودی در بازار طلا و جواهر حاکم شده است که تا پیش از این نیز تجربه نشده بود.
وی افزود: قطعاً هرگونه رخوت، نارسایی و رکود در بازار طلا و جواهر، تأثیر مستقیمی بر واحدهای طلا و جواهر سازی خواهد گذاشت، لیکن رونق این مجموعه ها وابسته به تقاضای بازار است و در شرایطی که تقاضا با اُفت فاحش و محسوسی همراه شود، قطعاً فعالیت در صنعت مذکور نیز با موانع و چالش های بسیاری مواجه خواهد شد.
حکیمیان گفت: متأسفانه در عرصه صادرات نیز، شاهد حصول توفیقات مؤثری نبوده ایم و شوربختانه به جایی رسیده ایم که کشورهایی همچون هندوستان و تایلند به مراتب موفق تر از ما عمل می کنند.
این فعال در صنعت طلا و جواهر سازی عنوان کرد: در صورت برنامه ریزی مدون و اصولی، می توان رکود بازار داخلی را با صادرات هر چه زیاد پوشش داد و جبران نمود، ولی متأسفانه در این بخش نیز لنگ می زنیم و عمدتاً نظاره گر موفقیت های پی در پی کشورهایی همچون سنگاپور، هنگ کنگ و ترکیه هستیم.
وی افزود: چندی پیش، گزارشی منتشر شد که در آن به بدون کار شدن بیش از 30 هزار نفر از فعالان حوزه طلا و جواهر سازی یا مصنوعات و زیور آلات اشار ه شده است بود که این عدد و رقم جهت کشوری که با بحران بیکاری دست و پنجه نرم می کند نه یک اشکال، بلکه یک فاجعه عمیق به شمار می رود.
مالیات بر ارزش افزوده، صنعت طلای کشور عزیزمان ایران را فلج ساخته است
صادق خادم الدوله، محقق و پژوهشگر اقتصادی در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی با اشاره به نقش تعیین کننده مالیات در تأمین نیازهای کشور گفت: اساساً در جوامع توسعه یافته، بخش قابل توجهی از تأمین مالی کشورها از محل اخذ مالیات تأمین می شود.
وی افزود: به همان میزانی که دریافت مالیات در رشد و شکوفایی اقتصادی کشور مؤثر هست، اخذ غیر منطقی و نامعقولانه آن نیز می تواند این وقت را به ترساندن و آفتی جدی در اقتصاد کشور و حوزه های گوناگون صنعتی، تولیدی یا اقتصادی مبدل نماید.
خادم الدوله عنوان کرد: متأسفانه در فرآیند مالیات بر ارزش افزوده در صنعت طلا و جواهر سازی، شاهد بی تدبیری، کج سلیقگی و غلط های بغرنج و فاحشی هستیم که متأسفانه تاکنون گام سازنده ای جهت بازبینی و لحاظ نمودن اصلاحات مورد نیاز در آن بر داشته نشده است.
محقق و پژوهشگر اقتصادی گفت: نتیجه این بی تدبیری را در تعطیلی و ورشکستگی بسیاری از واحدهای تولیدی و فعال در صنعت طلا و جواهرسازی شاهد هستیم، چالش و معضلی که پیش از و قوع آن، به آسانی قابل آینده نگری بود و بسیاری از کارشناسان و فعالان خبره این حوزه نیز هشدارهای مورد نیاز را در این خصوص داده بودند، لذا ظاهراً گوش شنوایی نبود که اگر بود، قطعاً شاهد چنین بن بست های ویران کننده ای در این حوزه نبودیم.
وی افزود: متأسفانه این رویکرد مخرب در بعضی دیگر از عرصه های صنعتی، تولیدی همچون فرش دستبافت نیز به وقوع پیوست که بعد از مدتی، بازتاب و پیامدهای منفی آن به وضوح، ظهور و بروز پیدا کرد.
در صورت حمایت دستگاه های متولی، علاوه بر تأمین نیاز داخلی، در صرفه جویی ارزی نیز موفق خواهیم بود
شهرام خسروی وفا، یکی از فعالان با سابقه صنعت طلا و جواهر سازی در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی، با اشاره به جذابیت بازار طلا و جواهر در کشور عزیزمان ایران گفت: بسیاری از کشورهای خارجی، از سرمایه گذاری در این صنعت به گرمی استقبال می کنند و به نوعی تشنه نقش آفرینی و فعالیت اقتصادی در چنین بازاری هستند.
وی افزود: رغبت و میل به دیرین ایرانیان در خرید طلا، یکی از شاخصه ها و ظرفیت های کم نظیری است که می تواند شکوفایی مضاعف و فزآینده را در بازار مذکور تضمین کند.
این فعال در صنعت طلا و جواهر سازی عنوان کرد: نگاه ایرانیان به طلا و جواهر نگاه سرمایه ای است و اساساً جذابیت اقلام و محصولات سرمایه ای در کشور عزیزمان ایران بسیار اوج هست، ولی بعضی از بی برنامگی ها باعث شده است تا نتوانیم از این ظرفیت های بالقوه در جهت حصول موفقیت های سازنده بهره گیری نماییم.
خسروی وفا گفت: قطعا با مدیریت صحیح و حمایت مضاعف دستگاه های ذی ربط از این صنعت نه تنها قادر به تأمین نیاز داخلی کشور هستیم بلکه در حوزه های صنعتی و فرامنطقه ای نیز شاهد موفقیت های چشمگیری خواهیم بود که صرفه جویی ارزی از نمونه های آن به شمار می رود.
اخذ ارزش افزوده غیر منطقی،بستر قاچاق طلا و جواهر را هموار ساخته است
امیر رضایتمند، یکی از فعالان اسبق طلا و جواهر سازی که یکسال پیش، واحد کارگاهی خود را در تهران، تعطیل نمود، در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی، عنوان کرد: متأسفانه اخذ غیر منطقی مالیات بر ارزش افزوده باعث اوج رفتن قیمت طلای ایرانی به نسبت طلای خارجی شد و به تبع در چنین شرایطی میل و گرایش به خرید و تهیه محصولات خارجی زیاد کردن می یابد.
وی افزود: تبعات و پیامدهای منفی این رویکرد چالش برانگیز، به ایجاد خوابیدن هموارتر جهت واردات طلا و جواهر قاچاق منتهی می شود که به مثابه ضربه ای سهمگین به اقتصاد و تولید کشور خواهد بود.
رضایتمند گفت: در صورت حمایت و پشتیبانی مطلوب، می توان گردش مالی و اشتغالزایی خاص ای را در این حوزه ایجاد نمود، ولی متأسفانه ضعف در حمایت از واحدهای کارگاهی و فعالان حوزه طلا و جواهر، باعث به بیراهه کشیده شدن این صنعت پولساز شده است است.
وی در خاتمه یادآور شد: نفس فعالیت در عرصه مذکور جهت بسیاری از جوانان و طالبان کار و اشتغال، جالب هست، ولی ایجاد وقت های شغلی مناسب در این حوزه، مستلزم بازبینی اصلاح قوانین موجود و تعریف بسته های حمایتی هر چه زیاد هست، در غیر این صورت همچنان روند ورشکستگی و تعطیلی واحدهای کارگاهی طلا و جواهر سازی و همچنین خاتمه یافتن فعالیت فعالان صنفی حوزه فروش و توزیع ادامه خواهد داشت.
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: بازار | جواهر | فعالیت | مالیات | اقتصادی | اقتصادی | صنعت طلا و جواهر | رکود در بازار طلا

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog