وسیله شب شهادت امام موسی کاظم حرم مطهر رضوی

وسیله: شب شهادت امام موسی کاظم حرم مطهر رضوی مشهدمقدس خراسان رضوی

گت بلاگز بین‌الملل شمار موارد مشکوک به وبا در یمن به بیش از 100 هزار مورد رسیده است

بنابر اعلام شرکت بهداشت جهانی شمار موارد مشکوک به وبا در کشور جنگ زده یمن به بیش از 100 هزار مورد زیاد کردن یافته هست.

شمار موارد مشکوک به وبا در یمن به بیش از 100 هزار مورد رسیده است

به گزارش گروه بین الملل گروه تحریریه سایت جوان، خبرگزاری رویترز در گزارشی از ژنو به قلم تام مایلز نوشت: شرکت بهداشت جهانی روز پنجشنبه اعلام کرد شمار موارد مشکوک به وبا در کشور جنگ زده یمن از وقت شروع شیوع آن در بیست و هفتم ماه آوریل به بیش از 100 هزار مورد زیاد کردن یافته است.
بنابر اعلام دفتر امور بشردوستانه شرکت ملل، گسترش سریع این بیماری در 19 استان از 23 استان یمن، یک فاجعه انسانی را در این کشور بعد از دو سال جنگ داخلی، برجسته می کند.

عبارات مهم : میلیون

طارق یاسارویچ سخنگوی شرکت بهداشت جهانی در گفتگو با رویترز اعلام کرد: «تاکنون، 101 هزار و 820 مورد مشکوک به وبا و 789 مورد فوت در 19 استان گزارش شده است است».
سازمان بهداشت جهانی هشدار داده ممکن است تعداد موارد به 300 هزار مورد برسد ولی تعداد روزانه موارد تازه در هفته نهایی به پنجم ماه ژوئن اندکی کم کردن یافت و به سه هزار و 432 مورد رسید.
این در حالی است که این تعداد در دوره هفت روزه قبل از آن، سه هزار و 651 مورد بود.
دفتر امور بشردوستانه شرکت ملل در گزارشی که روز چهارشنبه منتشر شد، اعلام کرد: «یمن درگیر همه گیری شدید وبا در ابعادی بی سابقه است».
این نهاد افزود: «زنان و کودکان دچار سوءتغذیه، افرادی که با دیگر پرسشها بهداشتی مزمن زندگی می کنند و خانواده هایی که غذای کافی جهت خوردن ندارند، هم اکنون با خطر زیاد فوت در شرایطی که با “تهدید سه گانه” جنگ، قحطی و وبا مواجه هستند، رو به رو شده است اند».
جنگ باعث شده است است 19 میلیون از 28 میلیون جمعیت یمن به کمک بشردوستانه نیاز داشته باشند و بسیاری از آنها در آستانه مواجهه با قحطی هستند.
شیوع وبا، دومین موج از همه گیری است که در ماه اکتبر شروع شد، تا ماه دسامبر گسترش یافت و سپس کم کردن یافت ولی هیچگاه به طور کامل تحت کنترل در نیامد.
سازمان خیریه آکسفام خواستار «آتش بس وبا» شده است تا امدادگران اجازه پیدا کنند شیوع این بیماری را متوقف کنند.
این گروه افزود: آمار انتشار یافته احتمالا یک تخمین کم است.
سجاد محمد ساجد مدیر آکسفام در یمن در بیانیه ای اعلام کرد: «درمان و پیشگیری از وبا، ساده است ولی در حالی که درگیری ادامه دارد، این کار دوچندان سخت می شود».
در ادامه گزارش شرکت ملل آمده است: «بیش از هشت ماه است حقوق کارکنان بهداشت و سلامت پرداخت نشده هست، فقط 30 درصد تجهیزات پزشکی مورد نیاز وارد این کشور می شود، جمع آوری زباله در شهرها نامرتب است و بیش از هشت میلیون نفر به آب آشامیدنی سالم و بهداشت مناسب دسترسی ندارند».
تلویزیون الحدث نیز در گزارشی اعلام کرد شرکت بهداشت جهانی بر لزوم همکاری جهت مهار شیوع این بیماری در یمن تاکید کرد. تاخیر در امدادرسانی به مردم یمن باعث ابتلای شمار بیشتری از شهروندان این کشور به وبا می شود.
الحدث همچنین خاطر نشان کرد، عربستان سعودی همراه با چندینه کشور دیگر از ششم فروردین سال گذشته اقدام به تجاوز نظامی به یمن و محاصره زمینی، دریایی و هوایی این کشور کرد. این تجاوز نظامی تاکنون نتیجه ای جز کشتار بیش از 12 هزار یمنی و زخمی شدن دهها هزار تن دیگر و همچنین آواره شدن میلیون ها یمنی و ویرانی زیرساخت های این کشور نداشته است.
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: میلیون | بهداشت | بیماری | بهداشتی | بین الملل | یمن | وبا | وبا در یمن

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog